Profile of Dost Muhammad Khan, nominated caretaker Chief Minister Khyber Pakhtunkhwa

162

PESHAWAR, Jun 05 (APP):The Election Commission of Pakistan on Tuesday nominated Dost Muhammad Khan as caretaker Chief Minister of Khyber Pakhtunkhwa.
He served as a judge of Supreme Court of Pakistan from February 2014 to March 19, 2018.
He was well known for quick disposal of cases and stance for across the board accountability. As a Chief Justice Peshawar High Court he issued key directions for the recovery of missing persons and hundreds of people were recovered due to his efforts. He introduced many administrative and judicial reforms in the Peshawar High Court including establishment of Human Rights Cell, mobile courts and Alternative Dispute Resolution (ADR) system.
He was a member of the Supreme Court’s special bench which disposed off about 5000 criminal petitions and acquitted many death row inmates. He was widely appreciated among legal fraternity for his landmark verdicts and providing speedy justice to inmates languishing in jails for years.
He remained Chief Justice of the Peshawar High Court from 17 November 2011 to 31 January 2014. He refused to take oath under the Provisional Constitutional Order (PCO) 3 November 2007 and rejected all kinds of offers.
Born on 20th March 1953 in Bannu District of Khyber Pakhtunkhwa, he received his early education from Government High School No. 1, Bannu. He graduated from the Government Post Graduate College, Bannu in 1974 and obtained law’s degree from Government Sindh Muslim Law College, Karachi in 1976.
Dost Muhammad Khan began his career as a lawyer in 1976 and served in lower and high courts as well as the Supreme Court of Pakistan. He remained President of District Bar Association, Bannu from1986-87.and President of Peshawar High Court Bar Association D.I. Khan Bench from 1999-2000.
He was appointed as additional judge on 10 September 2002. He was elevated as permanent Judge of the Peshawar High Court on 10 September 2003 and took oath as Chief Justice of the Peshawar High Court on 17 November 2011, where he served for two years and two months, before being elevated to the Supreme Court of Pakistan on 31 January 2014.